SAĞLIKLI MUTFAK

Map Unavailable

Tarih/Zaman
Etkinlik Tarihi - 13/01/2021
21:00 - 22:30

Kategori


Etkinlik İçeriği

Etkinlikte:
Genel Hatlarıyla Türk Mutfağı,
Market Alışverişi İçin Önerileri,
Besinlerin Uygun Saklama Koşulları,
Besinlerin Doğru Pişirme Yöntemleri,
Sağlıklı Mutfağın Olmazsa Olmaz Ekipmanları,
Mutfak Atıkları Değerlendirme Yöntemleri başlıkları konuşulacaktır.

Begüm Şafak Erbağ kimdir?

2014 yılında gönül verdiğim Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden 2018 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Eğitim hayatım boyunca mesleğin duayenleri ve klinik başarıları ile tanınan birçok hastanede edindiğim deneyimler ve içimde bir türlü söndüremediğim hayallerimi gerçekleştirme arzusu ile Mart 2019’da Begüm Defne Şafak Sürdürülebilir Yaşam Merkezini kurdum. Eğitime ara vermeden devam ettiğim Acıbadem Üniversitesi Yüksek Lisans eğitiminden mezun olarak uzman diyetisyen unvanı aldım.

Diyetisyen kimliğimin yanı sıra alanında öncü kurumlardan eğitimini aldığım beyin antrenörü (Harward Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi), profesyonel yaşam koçu (Başkent Üniversitesi) ve emzirme danışmanlığı (Sağlık Bakanlığı) ve hem pratik(Chef Akademi) hem de teorik eğitimini aldığım (Anadolu Üniversitesi) aşçı kimliklerim; beslenmeyi fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik olmak üzere birçok açıdan değerlendirerek kişilere sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi benimsetme çabamın en büyük sebebidir.

Dijital iletişim kanallarından şu anda ulaşabildiğim kişilerin belki 100 belki de 1000 katına ulaşarak popüler beslenme bilgilerinin yanı sıra sürdürülebilir beslenmeyi herkese tattırabilmek, bu konuda önemli bir yol gösterici olarak anılmak en büyük hedefim.

Etkinliğimiz ücretsizdir.

Etkinliğe katılmak için tıklayın ve formu doldurun!

Paylaş

Cevap yazın