POLİTİK FELSEFE NEDİR?

Map Unavailable

Tarih/Zaman
Etkinlik Tarihi - 19/04/2021 - 05/05/2021
21:00 - 23:00

Kategori


Tahakküm ve Meşruluk İlişkisi – 1. Oturum

Oturum Tarihi

19 Nisan – 21:00

Ertan Kardeş Kimdir

1981 yılında İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Saint-Benoît Lisesi’ni bitirdi. Felsefe lisansını 2005 yılında bir yılı Paris I Üniversitesi’nde olmak üzere Galatasaray Üniversitesi’nde tamamladı. Aynı üniversitede, 2007 yılında felsefe yüksek-lisans derecesini Cornelius Castoriadis üzerine yazdığı “Politik Modernliği ‘Otonomi’ ve ‘Tahayyül’ Kavramlarıyla Anlamak: Cornelius Castoriadis’in Politik Felsefesi Üzerine Bir İnceleme” başlıklı çalışmasıyla aldı. Doktora tezi süresince, Paris I Panthéon-Sorbonne Üniversitesi NoSoPhi Kürsüsü’nde Carl Schmitt üzerine araştırmalar yaptı. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi’nde “Carl Schmitt’in Politik Felsefesi üzerine bir İnceleme” adlı tezi ile doktora derecesini aldı. Walter Benjamin, Carl Schmitt ve çağdaş politik felsefe konularında yayımlanmış makaleleri ve kongre tebliğleri bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Hukuk ve Normative – 2. Oturum

Oturum Tarihi

26 Nisan – 21:00

Kurtul Gülenç Kimdir

Kurtul Gülenç Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde felsefe doçentidir. Lisans ve yüksek lisans derecelerini Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldı. Doktora eğitimini Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde tamamladı. İlgi alanları etik, sosyal ve politik felsefe tarihi, özgürlük teorisi, demokrasi tartışmaları; hukuk felsefesi ve sosyolojisi (özellikle Eleştirel hukuk teorisi); ve Eleştirel Teori. Birçok telif kitabı, makalesi ve kitap bölümü vardır. Kitap eleştirileri ve çevirileri farklı dergilerde ve gazetelerde yayınlanmıştır. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Yargıya Felsefeyle Bakmak (2016) kitabının Özlem Duva ile birlikte editörlüğünü yapmıştır.

Politik Felsefe ve Teknik İlişkisi – 3. Oturum

Oturum Tarihi

3 Mayıs – 21:00

Tacettin Ertuğrul Kimdir

1979 İstanbul doğumludur. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu (2002). Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Felsefe yüksek lisans öğrenimini tamamladı (2008). Ardından Felsefe doktora eğitimini Strasbourg Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nde (co-tutelle) “Jacques Derrida ve Teknik Problemi” başlıklı teziyle tamamladı (2016). Strasbourg Üniversitesi bünyesindeki “Alman Felsefesi ve Çağdaş Felsefe Araştırmaları Merkezi’nde (CREPhAC)” araştırmacı-üyedir. 2011-2012 yılları arasında Tübitak Yurt Dışı Araştırma Bursu ile Strasbourg Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulundu ve Jean-Luc Nancy danışmanlığında doktora tezi çerçevesinde araştırmalar gerçekleştirdi. Felsefe tarihi ve çağdaş felsefe araştırmalarının yanı sıra, özel olarak teknik ve teknoloji felsefesi üzerine çalışıyor. Bernard Stiegler yönetimindeki Ars Industrialis Derneği’nin ve Pharmakon.fr’nin faaliyetlerini (seminerler, yaz okulları) yakından takip ediyor. Üniversitelerde hem öğretim görevlisi olarak hem de konuk olarak felsefe dersleri verdi. Jacques Derrida’dan, Jean-Luc Nancy’den, Jacques Rancière’den ve başka düşünürlerden makale ve kitap çevirileri bulunmaktadır.

Kırmızı Mürekkep: Budalalık ya da Entelektüel Sorumluluk – 4. Oturum

Oturum Tarihi

5 Mayıs – 21:00

Funda Günsoy Kimdir

Funda Günsoy, Felsefe, Siyaset Felsefesi kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.

Felsefe İle Teolojinin Kavşağından Schmitt ve Strauss’ta Politik Olan kitabının yazarıdır. Funda Günsoy Kaya kitapları; Paradigma Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.
Funda Günsoy Kaya tarafından yazılan son kitap “Felsefe İle Teolojinin Kavşağından Schmitt ve Strauss’ta Politik Olan”, Paradigma Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Etkinlik kapalı grupla gerçekleştirilecek ve motivasyon metnine göre katılımcılar belirlenecektir.
Lütfen formu dikkatle doldurun!

Etkinliğimize katılmak için tıklayın ve formu doldurun!

Paylaş

Cevap yazın