MICHEL FOUCAULT: GÖZETİM, KAPATILMA, SÖYLEM VE İKTİDAR

Map Unavailable

Tarih/Zaman
Etkinlik Tarihi - 16/02/2021
22:00 - 23:15

Kategori


Etkinlik İçeriği

Foucault 20.  yüzyılın sosyal ve entelektüel sahasında kurucu ve dönüştürücü bir etkide bulunmuştur. Belki de bu etkinin en belirgin nedeni, Batı’ da çok güçlü katmanlı bir biçimde sirayet etmiş düşünsel sürekliliklerinin egemenlik alanını sarsan oldukça yeni bir düşünüş biçiminin önemli taşıyıcılarının arasında ön sırada olmasıdır. İlkin Analizlerinde direkt ve aleni bir biçimde özne ve öznel faillik sorununu hedef alan Foucault Öznel eylemlilik süreçlerini açıklamak için eylemi inşa ve büyük ölçüde tesis eden söylem ile söylemin karşılıklı ve kaçınılmaz bir ilişki içinde olduğu iktidar sistemlerinin analizini yapmak gerektiğini gösteren göstermiştir. Gerek iktidar ile özne arasındaki ayrılmaz ilişkiyi şeffaf bir biçimde ortaya koyması, gerekse öznenin eylemliliğinin kurulmasında bir erk olarak bilimsel bilginin oynadığı rolü ortaya çıkararak çok güçlü bir bilim eleştirisi getirmesi onu çağdaşı entelektüellerden daha belirgin bir konuma taşımıştır.

 

İkincisi ve en önemlisi Foucault’ belirgin olmayan ve küçük ayrıntılarda tesis edilen iktidar ilişkileri ve tekniklerinin, tımarhaneden gözetime, cinsellikten ahlaka kadar en fark edilmedik aygıtlarda ne kadar etkili olduğunu ortaya koymuş ve siyasal düşünce tarihinde kurucu bir saha açmıştır. Son olarak, Foucault’ radikal ve oldukça yeni metodolojisi ile tarih, felsefe ve sosyal bilimlerde kullanılan klasik yöntemler ile tarih anlayışının çok dışına çıkmış ve operasyon alanlarıyla yeni araştırma sahaları ve türlerine öncülük etmiştir. Belki de bize bıraktığı en kayda değer miras düşüncenin kendisinin düşünülmesini sağlayan çok yönlü bir politik tarih ve sosyoloji kuramı ortaya koymasıdır. “MICHEL  FOUCAULT: GÖZETİM, KAPATILMA, SÖYLEM VE İKTİDAR” söyleşimiz Foucault’un düşünüş biçimi, özgün tarih ve sosyoloji kuramı, çalışma alanları üzerinden temel bir çerçeve oluşturma amacının ürünüdür.

Mehmet Edip Yıldız kimdir?

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Sosyoloji, İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe lisans eğitimini tamamlamıştır. Adnan Menderes Üniversitesi’nde Lisansüstü eğitimi almıştır. İstanbul Kavram MYO ve Avrasya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Yıldız, akademik çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmektedir.

Etkinliğe katılmak için lütfen tıklayınız ve formu doldurunuz.

Paylaş

Cevap yazın