KADIN VE CİNSİYET ÇALIŞMALARI (WOMAN AND GENDER STUDİES)

Map Unavailable

Tarih/Zaman
Etkinlik Tarihi - 23/01/2021
22:00 - 23:30

Kategori


Etkinlik İçeriği

Kadın ve Cinsiyet çalışmaları uzun yıllardır getirdiği birikimle bugün hem akademiye hem de gündelik yaşama tesir eden bir çalışma bütünüdür. Bu çalışma kapsamında İngilizce literatürde ‘’Woman and Gender Studies’’ olarak karşımıza çıkan ve ‘’Kadın ve (Toplumsal) Cinsiyet Çalışmaları olarak Türkçeleştirmeyi tercih ettiğimiz disipline bir giriş yapmayı amaçlıyoruz. İnterdisipliner bir alan olarak cinsiyet çalışmalarına çeşitli perspektiflerden bakarak tanımaya çalışacağız. Bu açıdan çalışmamız akademide bu meselenin ne şekillerde tartışıldığına odaklanacaktır. Cinsiyet çalışmaları diğer disiplinlerden nasıl etkilenmiş ve nasıl etkilemiştir? Toplumsal hareketlerden doğan ancak yarattığı teorik zemin ile akademide de yer edinen cinsiyet çalışmaları Türkiye’de nasıl doğmuştur ve suanda nasıl seyretmektedir? Cinsiyet nedir, toplumsal cinsiyet meselesi nedir ve nerede konumlanır, psikanalizin burada söyleyecek bir sözü var mıdır? Feminist ve queer kuramlar bize nasıl bir pencere açar? Bu gibi sorulardan yola çıkıyor olmakla beraber bu alanla ilişkilenmek ve akademik bir çalışma alanı yaratmak isteyenler için keyifli bir tartışma alanı yaratmayı ümid ediyoruz.

Çalışma kapsamında bakılabilecek kaynaklardan bazıları

-Feminist Güzergah /Françoise Collin- Irene Kaufer
-İkinci Cinsiyet – Simone De Beauvoir
-Birkaç Arpa Boyu: 21. Yüzyıla Girerken Türkiye’de Feminist Çalışmalar / Serpil Sancar
-Kadın Çalışmaları Neyi Nasıl Sorgular?/Serpil Çakır
-Lacan ve Postfeminizm /Elizabeth Wright
-Lacancı Özne / Bruce Fink
-Cinsel Olan Politik Midir? / Slavoj Zizek

 

Etkinlik Tarihi ve Saati

23 Ocak 2021, 22:00

 

Selen Kıraç kimdir?

2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden onur derecesiyle mezun oldu. Bir süre Rayka Kumru ile Tabu Kamu ve Regl Hikayeleri projelerinde birlikte çalıştı. Aynı dönem Lacancı Forum Psikanaliz Derneği’nde görev almıştır. 2019’dan bu yana  ise İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans programında eğitimine devam etmektedir. Lisans hayatından bu yana  feminist harekette yer almakla beraber cinsellik, cinsel sağlık, toplumsal cinsiyet ve lacancı psikanaliz üzerine çalışmaktadır.
Şuanda Felsefe Sanat ve Psikanaliz çatısı bünyesinde çalışmalarını sürdürmekte, atölye ve çalışma grupları düzenlemektedir.
Paylaş

Cevap yazın