İKİZLİK ÇALIŞMA GRUBU

Map Unavailable

Tarih/Zaman
Etkinlik Tarihi - 03/01/2021
20:00 - 21:30

Konum

Kategori


Etkinlik İçeriği:

 Kardeşlik, en uzun soluklu ilişkilerden biri. Gerek biyolojik gerekse toplumsal kardeşlik söz konusu olduğunda, konuya dair düşünenler, öncelikle kardeşlik meselesinin ne denli ıskalandığını konuşurlar. Gerçekten öyle midir? Yoksa kardeşlik hakkında belirtilen bir ‘kekemelik’ midir? Esasen, benzeri bir hikâye çok önceden Hâbil ve Kâbil için anlatılmaya başlanmıştı: Kardeşini öldüren ve ilk cinayeti işleyen Kâbil, Hâbil’in cesedini ne yapacağını bilememiş, onu yırtıcı hayvanlardan da korumak için bir torba içine koyarak bir yıl boyunca taşımıştı.

Kardeşlik, aynı zamanda ve tam tersine, Fransız Devrimi’nin ideallerinden biri: “Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik (Brotherhood)”. Birbirine zıt gibi gözüken bu hâl, kardeşliğe dair neler söylüyor? Bu, bir hınç ve bir sorumluluk mu? Karşı karşıya koyduğumuz bu örnekler doğru ise, S. Freud bu çıkmazı Uygarlığın Huzursuzluğu’nda şöyle ifade etmişti: “Kardeşini sev, çünkü en büyük düşmanın odur.”

İkizliğe dair başlatacağımız bu çalışma grubu, önce kardeşliğe dair, ardından da özel olarak ikizliğe dair konuları gündemine alacaktır.

Konumuz “kardeşlik” olduğu için ayrıca belirtilebilir ki, bu çalışma grubu için düşünmenin, tartışmanın ve hatta kavganın eksik olmamasını diliyorum. Yalnızca dinleyici olacaklar çalışmayı Youtube’dan da takip edebilecek.

Batuhan Saç

Kaynaklar:

1) İkizlerin Birbirleriyle İlişkisi, Dorothy T. Burlingham

(Çev. Batuhan Saç), FSP – Felsefe Sanat Psikanaliz dergisi

2) Kardeşler – Cinsellik ve Şiddet, Juliet Mitchell

(Çev. Billur Yılmazyiğit, Pınar Padar) İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

3) Uygarlığın Huzursuzluğu, S. Freud

(Çev. Haluk Barışcan), Metis Yayıncılık

4) Haset ve Şükran, Melanie Klein

(Çev. Orhan Koçak, Yavuz Erten), Metis Yayıncılık

5) Tevrat / Tora

6) İkizlik: Ölümüne Benzemek, Batuhan Saç

Not:

1. 2. ve 6. kaynak çalışma içerisinde paylaşılacaktır.

Etkinlik Planlaması

3 Ocak Pazar 20:00’de başlayarak toplamda 5 oturum olmak üzere iki haftada bir pazar akşamları buluşacağız.

3 Ocak 2020 – 20:00

17 Ocak 2020 – 20:00

31 Ocak 2020 – 20:00

14 Şubat 2020 – 20:00

28 Şubat 2020 – 20:00

 

Batuhan Saç kimdir?

Batuhan Saç 2017 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Ardından İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Enstitüsü’nde sinirbilim özel öğrenciliği yaptı. Yüksek lisansına İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Travma ve Afet Çalışmaları programında devam etti; aynı bölümde agresif mizah hakkındaki tez çalışmasını sürdürüyor. Şu anda ise Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi’nde çalışmaktadır. Çalışmalarını çeşitli dergilerde de sürdüren Batuhan Saç, Bilim ve Gelecek dergisinde kitap eleştirisi, Gazete Duvar ’da şiir, Psikeart ve Psikesinema dergilerinde ise gülme ve komedi hakkındaki çalışmalarını sürdürmektedir. Deneme türündeki çalışmalarının yanında, şiirleri ise Varlık, Peyniraltı,
Masa ve Hemdem gibi dergilerde yayımlanmıştır. 2018 yılında İthaki Yayınları’ndan çıkan Psikomitoloji kitabının eş yazarlarındandır. Tüm bunların yanında, Felsefe Sanat Psikanaliz dergisinin
yayın kurulu üyesidir. Bireysel çalışmaları dört yılı aşkın bir süredir gülme ve komedi hakkında yoğunlaşmaktadır. Bu konuda 2017’de yaptığı bir sunum sosyal bilimlerde birincilik ödülü almıştır. Aynı zamanda ISHS (The International Society For Humor Studies) üyesi olan Batuhan Saç’ın gülme ve mizah konusunda yazılı ve sözlü onlarca çalışması mevcuttur. Diğer yandan ölüm, yas, ve kardeşlik konusunda da çalışmalar yapmaktadır.

Etkinliğe katılmak için buraya tıklayın ve formu doldurun!

Paylaş

Cevap yazın