ARALIKLI ORUÇ

Map Unavailable

Tarih/Zaman
Etkinlik Tarihi - 08/01/2021
20:00 - 21:30

Kategori


Etkinlik İçeriği

 

Çağlar öncesinde yaşanılan açlık, farkındalıkla yapılan bir beslenme yöntemi değil, bir zorunluluktu. Avcılar ancak bir hayvan avlayabildikleri takdirde yemek yiyebiliyorlardı. Günümüzdeyse üretim ve lojistikteki teknolojik gelişmeler sayesinde çeşitli besinlere ulaşmak oldukça kolay hale geldi. Üstelik yemek bulmak için ek bir efor sarfetmek zorunda kalmıyoruz. Günlük yaşantımızda alışkanlıklarımızın değişimiyle günden güne hareketsizleşiyoruz. Hareket azalırken besine ulaşmanın kolaylaşması çağımızın hastalığı obeziteye zemin hazırlıyor.

İnsanlar binlerce yıldır dini, kültürel ya da ruhsal sebeplerle oruç tutmaktadır. Intermittent Fasting (IF), Türkçe’ye çevrildiğinde Aralıklı Oruç anlamına gelse de buraya kadar kast ettiğimiz oruç, dini uygulanan oruçla karıştırılmamalıdır. Aralıklı oruç; günü açlık penceresi ve yeme penceresi şeklinde ikiye bölen bir beslenme düzenidir. Günümüzde birçok insan kilo vermek için aralıklı oruç diyetini uyguluyor. Çünkü Aralıklı Oruç azalan öğün sayısı ve artan açlık süresi sayesinde kişinin aldığı kaloriyi azaltması için oldukça uygulanabilir bir yöntemdir. Bunun yanı sıra iştah yönetimini kolaylaştırır. Aralıklı oruç ne yememiz gerektiğini söylemez ancak açlık penceresinde bol su, şekersiz çay, kahve, bitki çayı ve sade maden suyu gibi kalorisiz içecek tüketimine izin verir.

Temel felsefesi acıktığında ye, doyduğunda dur olan bu beslenme sistemi vücuda belirli bir süre sistematik bir açlık yaşatmayı hedefliyor. Vücutta oluşan bu sistematik açlık; kan şekerinin dengelenmesine, insülin seviyelerinin düşmesine, kilo vermeye, yaşlanmayı yavaşlatmaya, olumlu yönde hormonal değişikliklere, kalp hastalıkları ve kanser riskinde azalmaya yardımcı olabiliyor.

Ancak bizler aralıklı oruç (IF) diyetini bir sihirli değnek gibi görmemeliyiz. Uzun açlıklar herkes için güvenli olmayabilir. Tip 1 diyabet hastaları, sık sık kan şekeri düşenler, regl düzensizliği yaşayanlar, gebeler ve emzikliler, ideal kilosundan daha zayıf kişiler, yeme bozukluğu yaşayanlar aralıklı oruç denemeden önce bir diyetisyene danışmalılar.

 

Bengisu Boz kimdir?

Adnan Menderes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 yılında onur öğrencisi ünvanı ile mezun olmuştur. Aynı dönemde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim dalında lisansüstü eğitimine başlamıştır.2018-2020 yıllarında FitON Beslenme Danışmanlığında hizmet vermiştir.

2020 itibariyle Mineur Sağlıklı Yaşam Merkezi’ni kurmuştur ve Kadıköy bölgesinde çalışmalarını yürütmektedir. Sağlıkta bütüncül yaklaşımı savunarak, ulaşabildiği her kişiye temel beslenme eğitimi vermeye devam etmektedir.

Etkinliğimiz ücretsizdir ve herkese açıktır. 

Etkinliğe katılmak için tıklayın ve formu doldurun!

Paylaş

Cevap yazın